Pan Jean – Claude Juncker
Szanowny Panie Przewodniczący!
W dniu 28 lutego br. zorganizowaliśmy w Parlamencie Europejskim – na prośbę Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych Rzeczpospolitej Polskiej – konferencję pt. Represje wobec emerytowanych funkcjonariuszy i żołnierzy w Polsce.
W konferencji wzięło udział 110 osób – w tym 50 osób z Polski reprezentująca środowisko 57 tysięcy osób dotkniętych skutkami ustawy represyjnej z 16 grudnia 2016 r. Na mocy jej przepisów odebrano uprawnienia emerytalno-rentowe funkcjonariuszom służb oraz ich rodzinom (wdowy, sieroty) – bez względu na charakter oraz przebieg służby, jedynie na podstawie jednego, samodzielnego kryterium, tj. służby choćby przez jeden dzień (sic!) przed 31 lipca 1990 r. - w określonej formacji lub instytucji (także cywilnej). Obostrzenie to dotyczy także funkcjonariuszy pozytywnie zweryfikowanych, tzn, tych, których stosunek służbowy w Policji i innych służbach został przedłużony po 1990 roku przez władze wybrane w demokratycznych wyborach. Takie działanie ma bezwzględny charakter politycznego odwetu, wprowadza odpowiedzialność zbiorową całego środowiska, bez ustalania winy przez niezawisły sąd. Regulacja ta nie ma nic wspólnego z zasadami sprawiedliwości społecznej. Jest ponadto sprzeczna z podstawowymi zasadami konstytucyjnymi i łamie uniwersalne prawa człowieka, szczególnie w zakresie pewności prawa i niedyskryminacji.
W konferencji - poza przedstawicielami instytucji europejskich – uczestniczyła liczna grupa posłów do Parlamentu Europejskiego, głównie z komisji LIBE, DROI i JURI. Byli to posłowie z Austrii, Bułgarii, Estonii, Grecji, Holandii, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji i Szwecji.
Uczestnicy konferencji zobligowali nas do wystąpienia w ich imieniu do Komisji Europejskiej, by kwestia naruszenia praw podstawowych obywateli UE w Polsce poprzez wprowadzenie odpowiedzialności zbiorowej – została uwzględniona przez Komisję Europejską w agendzie rozmów z rządem Polski, jako jeden z elementów naruszania zasady demokratycznego państwa prawnego.
Z poważaniem
Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego
Krystyna Łybacka, poseł do Parlamentu Europejskiego
Janusz Zemke, poseł do Parlamentu Europejskiego