fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Region. Dożynkowy czas

Tradycja i współczesność, realne zmiany klimatu i ludowa obrzędowość, poezja piewców rolniczej pracy i świeżo wypieczony bochenek chleba z najnowszych zbiorów. Wszystko to spotyka się i zgodnie egzystuje na dożynkowych uroczystościach w sołectwach, powiatach i województwie.

Kujawsko-Pomorskie dożynki wojewódzkie odbyły się właśnie w Grudziądzu. Były podsumowaniem dorocznych prac w polu, w zakładach przetwórstwa rolnego, u producentów nowoczesnych maszyn wspomagających rolników i działalności organizacji wiejskich, wśród których przodują koła gospodyń wiejskich.

Upalne letnie dni 2024 sprzyjały organizatorom tegorocznych spotkań dożynkowych, a ekspozycjom dorodnych misternych plecionek wieńcowych nie było końca i każdy był inny i każdy piękniejszy. Gospodynie prezentowały wiejskie specjały regionalnej kuchni, na stoiskach można było kupić ludowe dekoracje i całkiem  nowoczesne gadżety.

spotkanie w Ciechocinku Pawlak   jezioro Małe Żnińskie

Organizatorzy – lokalni samorządowcy zapraszali na swe dożynkowe uroczystości liczne grono przedstawicieli organizacji pozarządowych, władz powiatowych, parlamentarzystów.

Wydarzeniem inaugurującym żniwny czas było XVI Dożynkowe Spotkanie Rolników Pomorza i Kujaw w dworku Prezydenta RP w Ciechocinku. Wśród zaproszonych – senator lewicy Stanisław Pawlak. W swoim przedwyborczym programie rolnikom i nowoczesnej wsi poświęcił cały rozdział. Utrzymuje kontakt z producentami żywności i zna ich oczekiwania. Przez wiele lat pracował w wojewódzkiej sejmikowej komisji rolnictwa…

Stanisław Pawlak gościł jeszcze w wielu dożynkowych świętach, m.in. w Lubieniu Kujawskim i gminie Włocławek.

gmina włoclawek   brzesc kuj1

Na uroczystości rolników zapraszany był także poseł Lewicy Piotr Kowal z Włocławka. Piastuje swój mandat od niedawna, chętnie zatem spotykał się z mieszkańcami wsi ze swojego okręgu. Był m.in. w Boniewie, Brześciu Kujawskim, Osięcinach, Lubieniu, Grudziądzu… Wszędzie, zabierając głos, wyrażał szacunek dla ciężkiej pracy rolników oraz hołd tradycji.

– Brześć Kujawski jest dla mnie miejscem szczególnym – to tu spędziłem wiele lat swojego życia, tu dorastałem i stąd czerpię siłę do mojej pracy na rzecz nas wszystkich.

Z jednej strony, dziękujemy za plony i za to, że nasze rodziny mogą cieszyć się owocami ciężkiej pracy rolników. Z drugiej strony, wyrażamy naszą wdzięczność rolnikom, którzy każdego dnia, bez względu na pogodę, dbają o to, by na naszych stołach nie zabrakło chleba.

   boniewo2   mogilno   grudziadz6

Zwracał uwagę na nieocenioną rolę rodziny. To właśnie rodzina jest fundamentem, na którym budujemy życie i naszą przyszłość. W rodzinie uczymy się pracowitości, odpowiedzialności i szacunku dla tradycji.  Wkład kobiet i dzieci jest fundamentalny dla funkcjonowania i przetrwania gospodarstwa, zwłaszcza w tych mniejszych, rodzinnych rolnictwach, gdzie każda para rąk jest na wagę złota. Wspólna praca wzmacnia więzi rodzinne i przekazuje ciągłość wartości związanych z szacunkiem do ziemi i tradycji rolniczych.

Poseł podkreślał, jak ważna jest ekonomiczna i werbalna wdzięczność wobec naszych rolników. Ich praca zasługuje na godziwe wynagrodzenie, a my jako społeczeństwo powinniśmy dążyć do tego, by rolnictwo było nie tylko powodem do dumy, ale także opłacalnym zajęciem.

Życzył zdrowia, obfitych plonów i pomyślności na każdy dzień!

grudziadz dozybkji1   grudziadz5

W dożynkowych uroczystościach uczestniczył także Piotr Hemmerling – I wicewojewoda kujawsko-pomorski i lider Nowej Lewicy w województwie. Gościł m.in. na dożynkach powiatowych w miejscowości Jezioro Małe Żnińskie. Reprezentował też władze rządowe regionu podczas dożynkowych uroczystości wojewódzkich w Grudziądzu.

Dodał rangi słowom z wystąpień posła Piotra Kowala, podkreślając, że w przyniesionych tu okazałych, misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za dobre zbiory. Dobre w naszym regionie mimo trudnej suszy, cenione, jak w strofach cytowanego Syrokomli:

O zlepku żytni! okruszyno marna!

Jakże twe dzieje ciekawe dla człeka!

Z twojemi losy tak ściśle się splata

I jasny pałac, i chróściana chata!”.

W wojewódzkich uroczystościach dożynkowych w Grudziądzu uczestniczyła posłanka lewicy do Parlamentu Europejskiego Joanna Scheuring-Wielgus. Posłanka nie kryła satysfakcji z ostatecznego rozstrzygnięcia wyroku w jej sprawie sprzed 4 lat (wejście do kościoła w Toruniu i upomnienie się o prawa kobiet). Kasacja „ziobrystów” uniewinniającego wyroku toruńskiego sądu skierowana do Sądu Najwyższego zakończyła się orzeczeniem, że zachowanie posłanki nie miało żadnych znamion czynu zabronionego. Przestępstwa nie było!

wience2 copy   dozynki w bydgoszczy

Jak wieść marszałkowska niesie, przyszłoroczne dożynki wojewódzkie organizować będą: miasto Bydgoszcz i powiat bydgoski. Stosowne nominacje z rąk marszałka kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego odebrali Anna Zofia Mackiewicz - zastępczyni prezydenta Bydgoszczy (wiceprzewodnicząca RK Nowej Lewicy) oraz Piotr Kozłowski - starosta bydgoski. Oboje zapewnili, że w przyszłym roku dożynki wojewódzkie będą co najmniej tak wspaniałe jak tegoroczne w Grudziądzu!

Fot. uczestników

Opr. nim, 25 sierpnia 2024 r.

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem